Steaua a câştigat derby-ul cu Dinamo, scor 3-1

05 Noiembrie 2012 / Ora: 07:59
Tag-uri: derby, Dinamo, Steaua
Iti place acest articol?

Steaua a câştigat, duminică, derby-ul cu Dinamo, disputat pe Naţional Arena, în faţa a peste 50.000 de spectatori. "Roş-albaştrii" au fost conduşi cu 1-0 la pauză, dar în repriza a doua au reuşit să revină şi să se impună. Dinamo ar fi putut beneficia în acest meci de cel un penalty la scorul de 1-1.

Dinamo nu a excelat, dar a fost pragmatică, în timp ce Steaua a fost departe de faţa pe care a arătat-o în alte meciuri.
Steaua a început tare şi repriza secundă, cu Latovlevici punându-l la încercare pe Bălgrădean (48). În timp ce "roş-albaştrii" au pus constant presiune la poarta lui Bălgrădean, Dinamo s-a mulţumit să se apere - foarte bine - şi să conserve avantajul obţinut încă din prima repriză. Eforturile "roş-albaştrilor" au fost răsplătite cu un penalty obţinut de Chipciu, care a fost împins discret în careu de Cătălin Munteanu. Raul Rusescu a marcat cu un şut pe centrul porţii, restabilind egalitatea (63).

Dinamo ar fi putut beneficia de un penalty în minutul 79, la o intervenţie a lui Chipciu asupra lui Ţucudean, dar arbitrul a fost mascat şi nu a văzut faultul. La scurt timp după aceea, Steaua a fost adusă în avantaj de Rusescu, care a marcat de această dată din acţiune (83), după o pasă excelentă a lui Cristi Tănase.

Odată desprinşi, steliştii s-au relaxat şi şi-au recăpătat luciditatea, iar Szukala a mărit avantajul, înscriind cu capul (87), după un corner executat de Bourceanu.