Tenis: Roger Federer a câştigat Turneul Campionilor

28 Noiembrie 2011 / Ora: 08:09
Tag-uri: Roger Federer, Turneul Campionilor
Iti place acest articol?

Tenismanul elveţian Roger Federer, cap de serie numărul 4, a câştigat, duminică, Turneul Campionilor de la Londra, după ce l-a învins, în finală, pe francezul Jo-Wilfried Tsonga, al şaselea favorit al competiţiei.

Federer s-a impus, cu scorul de 6-3, 6-7 (6/8), 6-3, după două ore şi 19 minute. Tsonga a salvat o minge de meci în setul doi, la scorul de 6-5 pentru elveţian în tie-break.

Este pentru a şasea oară când Roger Federer a câştigat Turneul Campionilor, după victoriile din 2003, 2004, 2006, 2007 şi 2010. Astfel, Federer i-a depăşit pe Ivan Lendl şi Pete Sampras, care au câte cinci succese la Turneul Campionilor.

Tsonga s-a aflat pentru prima dată în finala acestei competiţii.

La finala de la Londra au asistat printre alţii fotbaliştii Cristiano Ronaldo (Real Madrid), Nani (Manchester United) şi Andrei Arşavin (Arsenal), precum şi primarul Londrei, Boris Johnson.