Steaua a învins-o pe Molde şi rămâne invincibilă în grupele Ligii Europa

26 Octombrie 2012 / Ora: 06:47
Tag-uri: grupa E, Liga Europa, Molde, Steaua
Iti place acest articol?

Steaua a câştigat cu scorul de 2-0 disputa cu Molde, a treia din grupa E a Ligii Europa. Chiricheş, printr-un eurogol, şi Raul Rusescu, au adus victoria roş-albaştrilor, care au acum trei puncte avans faţă de a doua clasată, FC Copenhaga, şi sunt foarte aproape de calificarea în 16-imile de finală ale competiţiei. În celălalt meci al grupei, VfB Stuttgart - FC Copenhaga 0-0.

Pe primul loc în campionat, cu o singură înfrângere în 12 etape (la Vaslui), elevii lui Laurenţiu Reghecampf sunt lideri de necontestat şi în grupa E a Ligii Europa, unde au un bilanţ de două victorii şi un egal.

Ultimul succes al Stelei a fost consemnat joi seara, pe Naţional Arena, în faţa norvegienilor de la Molde, scor 2-0. Deschiderea de scor s-a produs în minutul 30, când Chiricheş a reuşit un eurogol, acesta reluând din foarfecă o minge care a ajuns la el dintr-un ricoşeu, după un şut al lui Rusescu. După doar două minute Rusescu a fost la finalizare şi a ridicat scorul la 2-0, deviind în plasă un balon şutat de Latovlevici.

În repriza secundă steliştii au mai redus ritmul, iar cea mai importantă ocazie a Stelei s-a consemnat în minutul 58, când Cristi Tănase a irosit o lovitură de la 11 metri, Soderberg intuind colţul în care va şuta mijlocaşul.

În următoarea etapă, programată peste două săptămâni, Steaua va juca tot cu Molde, dar în Norvegia.

STIRI SIMILARE >>

Europa League: Steaua - FC Copenhaga 1-0
Steaua a început grupele Ligii Europa cu un egal la VfB Stuttgart. Vezi rezultatele
Jonah Lomu, unul dintre cei mai mari rugbişti din istorie, a murit la numai 40 de ani