România a ratat victoria în ultimul minut cu Rusia, la CE de handbal feminin

05 Decembrie 2012 / Ora: 09:02
Tag-uri: CE de handbal feminin, România, Rusia
Iti place acest articol?

Naţionala feminină de handbal a României a terminat la egalitate cu Rusia, 21-21 (12-7), marţi, la Vrsac, în prima zi a Campionatului European din Serbia, în Grupa D a competiţiei.

România a fost aproape de o victorie foarte importantă, dar, după o primă repriză excelentă, a făcut o repriză secundă slabă şi a scăpat printre degete victoria.

Rusia a marcat primul gol al meciului, dar România a punctat apoi de trei ori la rând, 3-1 (min. 6), după care scorul a devenit 5-2 (9). Rusia a revenit în joc şi a restabilit egalitatea, 5-5 (12). Prestaţiile de senzaţie ale portarilor noştri, Talida Tolnai şi Mihaela Smedescu (a apărat 2 aruncări de la 7 metri) au făcut ca echipa lui Gheorghe Tadici să se desprindă pe tabela de marcaj, de la 6-6 (16) la 10-6 (26). La pauză, România conducea la cinci goluri, 12-7, iar diferenţa a crescut la chiar şase goluri în debutul părţii secunde, 13-7 (32).

Echipa noastră a avut momente mai puţin reuşite, atât în atac, cât şi în apărare, iar Rusia s-a apropiat la trei goluri, 16-13 (44). Încurajată de un public fantastic, echipa României a revenit din nou la cinci goluri în avantaj, 18-13 (46), dar scăderea în jocul nostru a fost evidentă şi Rusia a ajuns la un singur gol deficit pe tabelă, deşi a jucat în inferioritate numerică, 18-17 (52). Finalul a fost dramatic, cu Rusia căutând egalarea, reuşită în ultimul minut de Punko, 21-21, iar România a ratat ultimul atac, scăpând printre degete o victorie ca şi făcută.

STIRI SIMILARE >>

Horia Tecău, învingător la Australian Open. Românul a câștigat finala de dublu mixt