09 Februarie 2018 / Ora: 09:05 0 comentarii

Cea de-a XXIII-a editie a Jocurilor Olimpice de iarna va debuta oficial vineri la PyeongChang, in Coreea de Sud, cu ceremonia de deschidere, programata de la ora 13,00 (ora Romaniei). Competitia, la care vor participa peste 2.900 de sportivi se va desfasura intre 9 si 25 februarie, la 30 de ani dupa JO de vara de la Seul, din 1988.
Din Echipa Olimpica a Romaniei pentru PyeongChang 2018 fac parte 28 de sportivi, printre care si o rezerva, si 27 de tehnicieni si oficiali. Biatlonistul Ma ...

Carne de caine, in meniul restaurantelor de la Jocurile Olimpice

08 Februarie 2018 / Ora: 14:31 0 comentarii

Carnea de caine, pe care autoritatile sud-coreene ar dori sa o interzica pe durata Jocurilor Olimpice de iarna de la PyeongChang (9-25 februarie), continua sa se afle in meniurile restaurantelor din zona.
Autoritatile din Coreea de Sud incearca regulat sa convinga restaurantele sa retraga aceasta carne din meniurile lor pe durata marilor evenimente internationale, asa cum s-a intamplat la JO de vara de la Seul din 1988, pentru a se evita orice publicitate negativa.
Chiar daca tradi ...

Simona Halep s-a calificat pentru prima oară în finala turneului Australian Open

25 Ianuarie 2018 / Ora: 09:43 0 comentarii

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul unu mondial, s-a calificat în premieră în finala turneului Australian Open, joi, la Melbourne, după ce a învins-o în penultimul act pe germanca Angelique Kerber, cu 6-3, 4-6, 9-7.

Citeste mai mult pe agerpres.ro
...

Simona Halep se califica in sferturi la Australian Open cu o victorie categorica

22 Ianuarie 2018 / Ora: 09:21 0 comentarii

Simona Halep s-a calificat, luni, in sferturile de finala ale Australian Open dupa ce a obtinut o victorie categorica in optimi. Numarul 1 WTA s-a impus fara prea multe emotii in fata niponei Naomi Osaka, scor final 6-3, 6-2.
Simona Halep şi-a asigurat un cec de 440.000 dolari australieni şi 430 de puncte WTA, iar în sferturi va înfrunta o reprezentantă a Cehiei, Karolina Pliskova (a şasea favorită) sau Barbora Strycova (cap de serie numărul 20) ...

Simona Halep se califica in turul III la Australian Open dupa o victorie clara cu Bouchard

18 Ianuarie 2018 / Ora: 11:21 0 comentarii

Simona Halep a obtinut calificarea in turul III de la Australian Open dupa o victorie categorica in duelul cu Eugenie Bouchard. Numarul 1 WTA s-a impus in doua seturi, scor 6-2, 6-2, si se gandeste deja la duelul din runda urmatoare unde o va intalni va infrunta ipe americanca Lauren Davis, numarul 76 WTA.
Citeste mai mult pe ziare.com
...

FC Barcelona, învinsă de Espanyol după nouă ani

18 Ianuarie 2018 / Ora: 09:45 0 comentarii

Espanyol a trecut de Barcelona cu 1-0 în prima manşă a sferturilor de finală din Copa del Rey, meci în care Leo Messi a ratat de la 11 metri. Goalkeeperul Diego Lopez a reuşit pentru a doua oară în carieră să blocheze lovitura starului catalanilor.

Citeste mai mult pe mediafax.ro
...

Maria Sharapova, eliminata in semifinale la Shenzhen: Simona Halep va juca finala cu Katerina Siniakova

05 Ianuarie 2018 / Ora: 12:22 0 comentarii

Katerina Siniakova e cea de-a doua finalista a turneului de la Shenzhen. Jucatoarea din Cehia, aflata pe locul 47 in ierarhia WTA, a invins-o in semifinale pe Maria Sharapova, dupa un meci extrem de echilibrat si spectaculos, in trei seturi, cu 6-2, 3-6, 6-3.
Finala e programata sambata, incepand cu ora 08:00 (ora Romaniei).

Citeste mai mult pe ziare.com
...

Simona Halep a învins-o pe Irina Begu şi va juca finala turneului de la Shenzhen

05 Ianuarie 2018 / Ora: 10:32 0 comentarii

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul unu mondial, s-a calificat, vineri, în finala turneului WTA de la Shenzhen (China), dotat cu premii totale de 626.750 dolari, după ce a învins-o pe compatrioata sa Irina Begu cu 6-1, 6-4. Halep (26 ani) s-a impus după o oră şi 29 de minute şi va juca pentru a doua oară finala turneului, după ce în 2015 a câştigat titlul la Shenzhen.
În ultimul act, ...

Semifinală românească în turneul de la Shenzhen: Simona Halep o va întâlni pe Irina Begu

04 Ianuarie 2018 / Ora: 12:05 0 comentarii

Liderul mondial Simona Halep s-a calificat, joi, în semifinalele turneului WTA de la Shenzhen, fază în care o va întâlni pe Irina-Camelia Begu, cap de serie numărul patru şi locul 43 WTA.
Principala favorită a competiţiei s-a impus, cu scorul de 6-2, 6-2, împotriva Arynei Sabalenka din Belarus, numărul 73 mondial. Partida a durat 57 de minute.
Vestea buna este ca vom avea cu siguranta o romanca in finala de sambata, ...

Romania joaca pentru calificarea in sferturi la Campionatul Mondial de handbal feminin

11 Decembrie 2017 / Ora: 09:35 0 comentarii

Nationala feminina de handbal a Romaniei joaca luni pentru calificarea in sferturile de finala ale Campionatului Mondial din Germania. Fetele noastre vor infrunta in optimi o adversara abordabila, care nu ar trebui sa ne puna prea multe probleme, este vorba despre reprezentativa Cehiei.
Cehia nu a impresionat deloc in faza grupelor, acolo unde a obtinut numai doua victorii, si acelea cu Polonia si Argentina, formatii care au parasit deja competitia.
Partida dintre Romania si Cehia ...

Simona Halep, surclasată de Caroline Wozniacki la Turneul Campioanelor

25 Octombrie 2017 / Ora: 16:15 0 comentarii

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul unu mondial și principala favorită, a fost surclasată de daneza Caroline Wozniacki (N. 6), cu 6-0, 6-2, miercuri, în al doilea său meci din Grupa Roșie a Turneului Campioanelor de la Singapore.
Wozniacki (27 ani, 6 WTA) a făcut un meci aproape perfect, câștigând în doar 63 de minute și asigurându-și calificarea în semifinale.
Halep ...

Simona Halep a debutat cu o victorie la Turneul Campioanelor

23 Octombrie 2017 / Ora: 16:17 0 comentarii

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul unu mondial și principala favorită, a debutat cu o victorie, luni, în Grupa Roșie a Turneului Campioanelor de la Singapore, 6-4, 6-2 cu Caroline Garcia (Franța).