Handbal feminin: România, învinsă de Germania cu 25-23, în ultimul său meci la Campionatul European

14 Decembrie 2012 / Ora: 08:25
Tag-uri: Campionatul European, Germania, Handbal feminin, infrangere, România
Iti place acest articol?

Naţionala feminină de handbal a României a fost învinsă de Germania cu scorul de 25-23 (16-9), joi seara, la Novi Sad, în ultimul său meci din Grupa a II-a principală a Campionatului European din Serbia.

România a ratat astfel şansa de a termina pe locul 3 în grupă şi a se bate pentru locurile 5-6 în clasamentul final al competiţiei.

Selecţionata României nu şi-a luat nici măcar revanşa după eşecul categoric de luna trecută, 9-30 la Hamm, în faţa Germaniei, precedat de o victorie cu 28-25 la Munster.

Echipa României a început foarte slab meciul de la Novi Sad, a ratat mai multe atacuri şi nu s-a regăsit în prima repriză a meciului cu Germania. În primele zece minute, procentajul aruncărilor la poartă a fost sub 20 la sută pentru tricolore, care nici în apărare nu au excelat, primind gol în superioritate în mai multe rânduri şi nereuşind să înscrie când au avut o jucătoare în plus. Germania a condus permanent, cu 2-0 (min. 3), 5-2 (12), 8-5 (16), 11-5 (22), 16-8 (29), pentru ca la pauză scorul să fie de 16-9, după ce Tolnai a apărat o aruncare de la 7 metri, în ultima secundă.

Şi după pauză, România a continuat să rateze din toate poziţiile, dar apărarea a fost mai agresivă şi a recuperat mai multe mingi. Echipa lui Tadici a avut momente mai bune, a marcat de patru ori la rând (18-14, min. 40), însă apoi a venit cartonaşul roşu primit de Ţăcălie pentru o intervenţie nefericită la Nadgornaja. Tolnai a apărat şi ea mai bine, însă aceste plusuri defensive au fost anulate de greşelile din atac. România a reuşit să se apropie la patru goluri în min. 51 (22-18), iar apoi la trei în min. 57 (24-21), însă era prea târziu. Germania s-a impus meritat cu scorul de 25-23.

România câştigase medaliile de bronz la ediţia trecută a Campionatului European.