Echipa feminină de gimnastică artistică a României a câştigat triunghiularul de la Ulm

28 Aprilie 2012 / Ora: 19:35
Tag-uri: feminin, gimnastica artistica, triunghiularul de la Ulm
Iti place acest articol?

Echipa feminină de gimnastică artistică a României a câştigat turneul triunghiular desfăşurat sâmbătă în oraşul german Ulm, la care au mai participat selecţionatele Germaniei şi Marii Britanii.

România, în componenţa Diana Bulimar, Diana Chelaru, Larisa Iordache, Amelia Racea şi Cătălina Ponor, s-a impus în clasamentul final cu un total de 174,250 puncte. Pe locul secund s-a clasat Germania (Isabelle Marquard, Pia Tolle, Kim Bui, Selisabeth Seitz şi Oksana Ciuşotivina), cu 162,750 p, iar a treia a fost Marea Britanie (Kelly Simm, Niamh Rippin, Jocelyn Hunt, Ruby Harold, Charlotte Lindsley), cu 160,450 p.

La individual compus s-a impus Larisa Iordache, cu 59,750 p (15,05 la sărituri, 14,85 la paralele, 15,30 la bârnă şi 14,55 la sol). Pe locul secund s-a clasat Kim Bui, cu 55,000 p, iar a treia a fost Diana Chelaru, cu 54,750 p. Ponor, Bulimar şi Racea au concurat doar la trei aparate, iar Oana Haidu doar la un aparat.

STIRI SIMILARE >>

CE de handbal: Sârbul Zarko Sesum a trebuit spitalizat după ce a fost lovit în ochi de o săgeată