Top 5 frici umane

13 Octombrie 2011 / Ora: 08:51
Tag-uri:
Iti place acest articol?  
 

Una dintre cele mai frecvente trăiri umane, frica este un sentiment uneori inconştient. Oamenii simt frica în faţa pericolelor iminente, de ordin fizic, dar şi faţă de situaţii ipotetice, potrivit listverse.

1. Privarea de libertate. Aceasta frica apare din copilarie, cand eram pedepsiti sa stam in camera si sa nu iesim pana nu ne terminam temele.

2. Necunoscutul. Teama de necunoscut este usor de explicat, deoarece, de cele mai multe ori, pentru a merge mai departe trebuie sa stim ce ne asteapta acolo.

3. Durerea. Majoritatea dintre noi simtim teama cand ne gandim la durere fizica. Aceasta respingere a durerii este cauzata de asocierea pe care o facem cu boala sau sanatatea precara.

4. Dezamagirea. Teama de dezamagire este parte din motivul pentru care evitam necunoscutul de cele mai multe ori, deoarece dezamagirea este acel sentiment de nemultumire atunci cand asteptarile noastre nu se potrivesc cu ceea ce s-a intamplat in realitate.

5. Mizeria este asociata cu actiuni umane josnice, fiind limita de jos cand vine vorba de nevoi, in special cea de adapost si de hrana.

STIRI SIMILARE >>

Actriţa Jacqueline Bisset la concertul lui Kevin Costner de la Bucureşti
Oana Zăvoranu a fost dusă de urgență la Spitalul Elias
HOROSCOPUL ZILEI 8 decembrie
STIRI IN ACEEASI CATEGORIE >>

Cel mai poluat loc din lume: 18 tone de deșeuri descoperite
Cea mai frumoasă bibliotecă din lume se află în România
Comentatorul român Ilie Dobre a fost inclus pentru a şaptea oară în Cartea Recordurilor
COMENTARII (40)

claudiu - 02 Decembrie 2011 / Ora: 00:58
mai de graba se incadra aici teama de intuneric decat unele de acolo

Raspuns
Cerneanu Claudiu - 27 Decembrie 2011 / Ora: 18:27
Domnule Sherlock , teama de intuneric face parte din teama de necunoscut .

Raspuns
Paula - 28 Decembrie 2011 / Ora: 14:00
Teama de intuneric se incadreaza la teama de necunoscut

Raspuns
dante - 28 Decembrie 2011 / Ora: 19:50
ahaha bun asa ...poate si aia e teama de necunoscut :))...eu unu nu`s de acord cu articolul asta deoarece as fi vrut ceva mai amplu nu o tema de clasa a 4a

Raspuns
Gabriel - 04 Ianuarie 2012 / Ora: 12:21
de ce iti e frica de Dumnezeu? Dumnezeu e fiinta aia superioara care ne iubeste maxim. iti e frica sa fii iubit(a)? Sau nu crezi ca ne iubeste, si atunci, daca faci ceva nasol s-ar putea sa se razbune crunt, cum ar fii sa te trimita in iad, unde sa fii torturat, ars si toate cele pentru ETERNITATE?

Raspuns
sheva - 19 Ianuarie 2012 / Ora: 08:05
Gabriel, ce legatura are Dumnezeu cu top-ul 5 ???

Joker - 02 Decembrie 2011 / Ora: 01:00
Astea nu sunt top 5 frici umane... in primu` rand ar fi trebuit sa incepeti cu moartea. De abia dupa aceea sa continuati.

nicusor david - 07 Decembrie 2011 / Ora: 08:45
de cele mai multe ori cred ca frica cea mai mare e sa fim umani.

gabriela - 07 Decembrie 2011 / Ora: 14:39
nu prea are legatura cu topul celor 5 ar fi si astea,dar nu sunt cele mai......

cornelia icu - 11 Decembrie 2011 / Ora: 17:52
din cele 5 cred ca necunoscutul ma reprezinta cel mai bine....

cornelia icu - 11 Decembrie 2011 / Ora: 17:54
...dar si dezamagirea...

DRAGOS - 12 Decembrie 2011 / Ora: 10:05
NU ARE ROST SA NE FIE FRICA DE INEVITABIL,CA DE EXEMPLU MOARTEA,ASA VOM TRAI CONCENTRATI ASUPRA A CECEA CE TREBUIE SI PUTEM FACE...AR TREBUI SA NE FIE FRICA DE CEEA CE AM PUTEA FACE BUN SI NU FACEM,APOI NE PLANGEM...AVEM NEVOIE DE MULTA CONCENTRARE PENTRU A NE INFRUNTA TEMERILE,DIN FRICA DERIVA TOT CE ESTE RAU..MULTA INCTREDERE IN TOT SI UN PIC DE DRAGOSTE AR FACE OAMENII MINUNATI..CE SPUNETI?

Raspuns
adriana - 19 Ianuarie 2012 / Ora: 13:44
sunt in totalitate de acord cu faptul ca avem nevoie de concentrare pt a ne infrunta temerile si ca din frica deriva multe rele. In ceeea ce priveste dragostea cu siguranta ca face oamenii minunati, de nerecunosct uneori...o afirm din experienta!

ghita - 13 Decembrie 2011 / Ora: 09:43
teama de: a iubi,a fi gelos,a face rau sau bine(?),a trai nemeritat, a fi demascat(prins),a fi singur sau sufocat,s.a.m.d..traim cu teama, murim cu teama,dar avem sperante.

VIOREL - 18 Decembrie 2011 / Ora: 19:17
-FRICA DE MOARTE,NU AR TREBUI SA NE FIE! CA MAI DEVREME SAU MAI TIRZIU,TOT TE GASESTE.-FRICA AR TREBUI SA NE FIE DE NOI INSINE ,CA NU SINTEM ,SINCER ,CORECTI,FALSI ,EGOISTI ETC.-DE EXZEMPLU ,DACA AI FI CORECT ,SINCER ,NU LACOM SI HOT .TI-AR FI FRICA DE CEI DIN JUR.? -PAREREA MEA AR FI CA NU!.-IA EXZEMPLU LA CEI CARE FURA SI O DISTRUS TARA, DE CE UMBLA CU GORILE ,DUPA EI ,=FINCA SINT CINSTITI.? SAU NU AU RANIT PE NIMENI.....? -FRICA MAI APARE SI DIN NEAJUNSURI,INSTABILITATE SOCIALA,GRIJA ZILEI DE MIINE CA TE DUCI LA GOLAN ,SI SAR PUTEA SA NU-I MAI PLACA DE OCHI TAI,SI RAMII FARA MUNCA ,TE DUCI ACASA ,SI SE ISCA SCANDAL IN FAMILIE ETC.-DE FAPT FRICA NE ESTE INSUFLATA DE CEI DIN JUR,SI RARE ORI DIN PROPRIA INITIATIVA ,ADICA DIN SENIN ,FARA MOTIVE.DE MULTEORI FRICA NE INDRUMA SPRE LASITATE ,TRADARE ETC.-FRICA NU SE POATE INCADRAA,A FI UN TOP,ESTE CEVA UMAN,DAR DEPINDE DE MULTE ORI DE INPREJURARI ,SI DE CADRUL SOCIAL IN CARE TE AFLI.

alin - 25 Decembrie 2011 / Ora: 17:27
Dezamagirea. Teama de dezamagire este parte din motivul pentru care evitam necunoscutul de cele mai multe ori, deoarece dezamagirea este acel sentiment de nemultumire atunci cand asteptarile noastre nu se potrivesc cu ceea ce s-a intamplat in realitate.

nicoleta - 28 Decembrie 2011 / Ora: 11:47
Dezamagirea ma sperie cel mai tare. de fapt, mi-e teama sa nu ma dezamageasca oamenii in care cred, la care tin si pentru care as face orice.

cori din doi - 28 Decembrie 2011 / Ora: 22:28
teama de clowni la ce se incadreaza? la teama de penibil sau la teama sa nu-i rup capul la vreounul si sa ma duc la parnaie?

cori din doi - 28 Decembrie 2011 / Ora: 22:32
cine raspunde pls?

Bogdan - 30 Decembrie 2011 / Ora: 09:45
In cazul in care claustrofobia = privarea de libertate atunci sunt de acord cu numarul 1 de pe lista. Joker ... mie nu imi e frica de moarte pt ca nu am fost niciodata aproape.

kami liana - 31 Decembrie 2011 / Ora: 21:17
nu prea mie frica de nimic decît de d-zeu

Dinu - 01 Ianuarie 2012 / Ora: 14:43
Mie nu mi-e frică decât de Dumnezeu. În rest, de tot ce aţi scris aici, nu. Sau... da: îmi este frică de a purta încălţăminte. Este un fel de privare de libertate, ceva necunoscut, o durere (chin), o dezamagire şi o mare mizerie !

Grig - 02 Ianuarie 2012 / Ora: 14:34
Peste 90% din populatia lumii se confrunta cu aceste "frici".Partea bune este ca toate aceste frici au rezolvarea la indemana ta.Peste 70.000 de oameni din intreaga lume au accestat ideea , vazand-o ca fiind "cea mai buna" ...iar numarul lor creste spectaculos , zilnic. Asa ca , cu incredere Poti scapa de fricile tale, acum cu TalkFusion. La multi ani! fara frici.

amy - 06 Ianuarie 2012 / Ora: 20:18
mie mi-e frica de....rusine....de fapt de ceilalti si de parerile lor. pentru ca de fapt asa traim, unii cu altii. mi-e frica de lipsa de iubire...si de singuratate...

amy - 06 Ianuarie 2012 / Ora: 20:43
mie mi-e frica de....rusine....de fapt de ceilalti si de parerile lor. pentru ca de fapt asa traim, unii cu altii. mi-e frica de lipsa de iubire...si de singuratate...

mariete - 07 Ianuarie 2012 / Ora: 14:04
Mie intotdeauna mi-a fost frica de necunoscut si-mi este in continuare foarte frica de necunoscut,pentru ca nu stii niciodata ce te poate astepta.Am vazut foarte multe si am invatat din necazurile altora care s-au avintat in necunoscut.Altii cistiga ,altii ramin cu un gust amar,iar eu prefer sa nu caut necunoscutul.Poate gresesc dar asta sint eu.

Lelia - 07 Ianuarie 2012 / Ora: 15:47
teama de singuratate........

Lelia - 07 Ianuarie 2012 / Ora: 15:49
teama de singuratate,.... .dezamagirea.

Doru Ghincea - 13 Ianuarie 2012 / Ora: 17:52
in afara de 1. Privare De libertate ..restul sunt provocari nu masperie fa fac sa incerc mai departe .. legar dedurere..daca e o boala incurabila da e trist ..durerea trecatoare nu ma sperie neaparat....

CAMPIAN DANIELA - 15 Ianuarie 2012 / Ora: 21:32
Când vrei sa pedepsesti un om il lasi singur!

mihai - 17 Ianuarie 2012 / Ora: 00:41
cred ca durerea este cea mai rea din toate...tuturor ne e frica de durere.

AlaS - 20 Ianuarie 2012 / Ora: 13:36
frica de a fi normal si a ma complace

wegmann wanda - 21 Ianuarie 2012 / Ora: 17:39
De prostie

Florin Bogdan - 23 Ianuarie 2012 / Ora: 12:43
durerea

Vieru Alex - 24 Ianuarie 2012 / Ora: 15:29
frica de dezamagire.. cea mai mare durere sufleteasca..

Dummy - 25 Ianuarie 2012 / Ora: 19:27
Deci singurul lucru de care mi.e frica de acolo este teama de dezamagire:|

soka - 27 Ianuarie 2012 / Ora: 14:48
astea se stiu de cand lumea frate:))

daly - 01 Februarie 2012 / Ora: 20:38
Parerea mea este ca teama de necunoscut si dezamagire sunt cele mai usor de trecut.

bican - 04 Februarie 2012 / Ora: 20:06
mi-e frica de USL, au acum perspectiva castigarii alegrilor si cer ei UE sa nu mai dea fonduri Romaniei

Sarmiza Piu - 17 Aprilie 2012 / Ora: 18:07
Dragii mei ,doar persoanele "slabe "..dezorientate,au FRICA.In medicina se numesc PSIHOZE.Nu sint DOAR 5 ,sint in jur de 160 totale in intreaga Lume.Deci in cuvinte scurte orisicine din lume are o FRICA (psihoza) ;alte persoane pot sa aiba si mai multe de una.Verificati in net. Cronologia psihozelor (ficii)va poate ajuta sa va distingeti categoria dvs. .